Certyfikaty firm pożyczkowych

certyfikaty firm pożyczkowych

Duża konkurencja na rynku krótkoterminowych pożyczek pozabankowych sprawia, że firmy szukają różnych sposobów na przyciągnięcie klienta. Najlepszą drogą jest po prostu atrakcyjna oferta, która prędzej czy później dotrze do szerszego grona konsumentów, ale co zrobić, jeśli nie można sobie pozwolić na pokonanie konkurencji w tym zakresie? Coraz więcej pożyczkodawców decyduje się na zachwalanie swojej firmy i potwierdzanie wiarygodności poprzez umieszczanie banerów czy grafik przeróżnych certyfikatów. Przyjrzyjmy się dokładniej, co kryje się za niektórymi programami oraz nagrodami.

Loan Magazine i Związek Firm Pożyczkowych

Do jednych z ważniejszych podmiotów na polskim rynku pożyczek pozabankowych można z pewnością zaliczyć Loan Magazine oraz Związek Firm Pożyczkowych.

Loan Magazine to serwis promujący przede wszystkim ideę odpowiedzialnego pożyczania, a w lutym 2016 roku przeprowadził galę, na której nagrodzono wyróżniające się firmy oraz osoby z branży. Loan Magazine stworzył Kodeks Odpowiedzialnego Pożyczkodawcy i wyróżnia pożyczkodawców, którzy stosują się do jego zasad. Aktualnie do partnerów Loan Magazine należą m.in. Ekspres Kasa, Zaimo, Lendon czy Vivus.

Z kolei Związek Firm Pożyczkowych to organizacja stanowiąca zrzeszenie większości firm pożyczkowych w Polsce. Aby móc do niej przystąpić należy spełnić szereg warunków, m.in. zaakceptować Statut, uzyskać rekomendacje i przejść dogłębną weryfikację. Organizacja ma na celu regulowanie rynku pożyczek pozabankowych, jego promocję i zapewnienie jak najwyższego standardu świadczonych usług.

Przykładowe certyfikaty i wyróżnienia

Vivus w ostatnim mailingu przesłanym do klientów w sprawie wprowadzenia nowej umowy, na samym końcu zamieścił podziękowania za otrzymane wyróżnienia: Laur Konsumenta, Gwiazdę Jakości Obsługi Klienta oraz Innowator Roku.

Laur Konsumenta to prowadzony od kilku lat ogólnopolski program, którego celem jest wyłonienie najpopularniejszych produktów i usług w wybranych branżach. Wybór laureatów dokonywany jest poprzez sondowanie konsumentów na polskim rynku, które odbywa się drogą telefoniczną, elektroniczną lub bezpośrednią. W każdej kategorii pytania kierowane są przynajmniej do 800 osób i przyznaje się kilka różnych nagród. Vivus otrzymał Laur Konsumenta w trzech ostatnich plebiscytach. Program ten budzi jednak sporo kontrowersji, a to ze względu na jego drugą, bardziej komercyjną stronę. Wprawdzie uczestnictwo w plebiscycie jest darmowe, jednakże za możliwość pochwalenia się otrzymaniem wyróżnienia (np. poprzez umieszczenie na swojej stronie certyfikatu) należy już zapłacić i to niemałe pieniądze – różne źródła podają od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nawet w serwisie internetowym konkursu nie ma informacji o zwycięzcach. Prestiż kosztuje.

Bardziej przejrzyste są zasady otrzymywania Gwiazdy Jakości Obsługi Klienta. Najpierw konsumenci za pośrednictwem specjalnej platformy oraz aplikacji mobilnej oceniają firmy działające w różnych branżach, a następnie przez ekspertów przeprowadzana jest dodatkowa ankieta. Przedsiębiorstwa, które wyróżniły się na tle branży, otrzymują odznaczenie Gwiazdy Jakości Obsługi Klienta. W 2015 roku oprócz Vivusa, wyróżnienie to otrzymała również Wonga.

Z kolei Innowator Roku jest programem przeprowadzanym przez tygodnik Wprost. Laureatami są firmy z najbardziej dynamicznych branż, które aktywnie inwestują w innowacje i je wdrażają. Nie tylko Wprost uznało Vivus za najbardziej innowacyjną firmę pożyczkową w ubiegłym roku w Polsce, podobne wyróżnienie zostało przyznane temu pożyczkodawcy podczas Loan Magazine Awards 2015.

Certyfikaty od BIG

Certyfikaty o wiarygodności firm wydają również Biura Informacji Gospodarczej. Wydaje się, że największą popularność mają Rzetelna Firma od KRD oraz Firma Wiarygodna Finansowo od BIG InfoMonitor.

Program Rzetelna Firma posiada patronat Krajowego Rejestru Długów i jego uczestnicy muszą spełnić kilka warunków, m.in. zezwolić na stałą weryfikację w BIG KRD czy przestrzegać ustalonego przez program kodeksu etycznego. Ma wskazywać on solidne firmy, które nie posiadają żadnych zaległości finansowych oraz cechują się transparentnością czy dbałością o klienta i środowisko. Uczestnikiem programu Rzetelna Firma jest m.in. spółka Mała Pożyczka, która w Polsce prowadzi takie marki jak Pożyczka Plus czy Smart Pożyczka.

Firma Wiarygodna Finansowo jest programem prowadzonym przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, który świadczy o rzetelności i wiarygodności danego podmiotu. Aby go otrzymać, należy pozytywnie przejść weryfikację w bazach BIG InfoMonitor, Biurze Informacji Kredytowej oraz Związku Banków Polskich, przesłać stosowne dokumenty i dokonać wymaganych opłat. W programie tym uczestnicy m.in. NetCredit.

Niestety za otrzymanie obu certyfikatów należy zapłacić.

Opinie klientów

Swój program prowadzi także jeden z największych serwisów w kraju z opiniami, czyli Opineo.pl. Nosi on nazwę Słucham Swoich Klientów i promuje firmy, które słuchają opinii swoich klientów i biorą je pod uwagę przy wyznaczaniu strategii rozwoju. Współpracująca z Opineo firma powinna na swojej stronie internetowej umieścić specjalny baner. Za korzystanie z usług Opineo.pl naliczane są opłaty abonamentowe. Z programu Słucham Swoich Klientów korzysta m.in. Pożyczka Plus.

Czy brać pod uwagę certyfikaty firm pożyczkowych?

Zanim przyklaśnie się danej firmie za posiadanie któregoś z certyfikatów, warto najpierw zorientować się, na jakich zasadach jest on właściwie przyznawany. Może się zdarzyć, że będą one pełnić funkcję czysto marketingową i w zasadzie nie wyróżniają w niczym danego pożyczkodawcy na tle konkurencji. Przykładowo, certyfikaty od BIG-ów sprowadzają się głównie do braku negatywnych wpisów w rejestrach dłużników, a można przypuszczać, że większość firm takowych raczej nie posiada. Bardziej opiniotwórcze powinny być nagrody i wyróżnienia przyznawane tylko najlepszym w danych kategoriach, jak np. ostatnia gala Loan Magazine czy Innowator Roku od Wprost.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*