Czym jest Związek Firm Pożyczkowych?

organizer związek firm pożyczkowych

Rynek pożyczek pozabankowych przez długi okres nie był w żaden sposób ujednolicony czy zorganizowany. Tak jak teraz, znajdowały się na nim solidne firmy, ale nie brakowało także niesolidnych, które oszukiwały klientów. Ta druga grupa „pożyczkodawców” w znacznym stopniu wpływała na negatywny odbiór chwilówek w społeczeństwie.

W 2013 roku z inicjatywy kilku firm pożyczkowych powstał Związek Firm Pożyczkowych. W niniejszym artykule postaramy się bliżej przedstawić organizację, która coraz mocniej dochodzi do głosu, jeśli chodzi o kwestie związane z rynkiem pożyczek pozabankowych.

Czym jest Związek Firm Pożyczkowych?

Związek Firm Pożyczkowych zrzesza w swoich szeregach pożyczkodawców, którzy chcą tworzyć pozytywny wizerunek rynku i dbać o przestrzeganie wspólnie ustalonych zasad. Poprzez swoje działania organizacja chce doprowadzić do samoregulacji branży, a także zyskać istotny głos przy projektach dotyczących rynku pożyczek pozabankowych.

ZFP stara się dość aktywnie udzielać, także na polu politycznym. Dobrym przykładem takich działań jest wystosowany przez organizację list otwarty do Prezesa Rady Ministrów w związku z nowelizacją tzw. ustawy antylichwiarskiej. Jej projekt od samego początku był krytykowany przez Związek Firm Pożyczkowych, czego zwieńczeniem był komunikat skierowany do ówczesnej premier Ewy Kopacz. Treść listu jest dostępna pod adresem: http://zfp.org.pl/list-otwarty/

Aby zostać członkiem ZFP należy spełnić szereg wymogów, dotyczących transparentności firmy, etycznego postępowania, odpowiedzialnego pożyczania. Należący do organizacji pożyczkodawcy muszą badać zdolność kredytową klientów w BIG lub BIK, mieć przejrzyste umowy czy działać w formie spółek kapitałowych. Niedozwolone jest także wprowadzanie konsumentów w błąd podczas działań promocyjnych. ZFP sporządziło swój Statut, który musi być zaakceptowany przez każdego pożyczkodawcę, który chce wstąpić do organizacji. Pełne kryteria przyjęcia dostępne są na stronie internetowej organizacji.

Aktualnie do Związku Firm Pożyczkowych należy ponad 20 firm pożyczkowych, m.in. Vivus, Lendon, Kredito24 czy Net Credit.

Inicjatywy Związku Firm Pożyczkowych

Jedną z najbardziej istotnych inicjatyw ZFP jest wprowadzenie Rejestru Firm Pożyczkowych. Stanowi to odpowiedź na bierność polskiego rządu, który nie zdecydował się na wprowadzenie regulowanego rejestru firm, które udzielają pożyczek pozabankowych.

W Rejestrze Firm Pożyczkowych znajdują się firmy pożyczkowe, które udzielają pożyczek konsumenckich oraz są bezpieczne z perspektywy klienta. W bazie rejestrowane są jedynie ci pożyczkodawcy, u których nie ma wątpliwości co do uczciwości prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Co ważne, do RFP należą także firmy, które nie są członkami Związku Firm Pożyczkowych. Już w dniu uruchomienia rejestru znajdowało się w nim około 100 pożyczkodawców. Każda firma pożyczkowa jest dokładnie weryfikowana. Sprawdza się ją w KRS, a dodatkowo prześwietla umowy, formularze informacyjne czy tabele opłat i prowizji.

Kolejną inicjatywą Związku Firm Pożyczkowych jest wydawanie kwartalnika ProMeritum. Jest to magazyn skupiony na branży pożyczek pozabankowych. W każdym numerze znajduje się szereg podsumowań, raportów i analiz związanych z funkcjonowaniem rynku pożyczkowego. Magazyn dostępny jest zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Wprawdzie dedykowany jest on głównie osobom bezpośrednio związanym z branżą, ale znajdują się tam też interesujące artykuły z perspektywy konsumenta.

Dodatkowo od 2014 roku funkcjonuje bezpłatna infolinia dla konsumentów. Wystarczy zadzwonić pod numer 800 706 813, a konsultanci udzielą pomocy w zawiłościach związanych z rynkiem pożyczek pozabankowych.

Działalność Związku Firm Pożyczkowych można rozpatrywać jako dobrą inicjatywę zarówno dla firm pożyczkowych, jak i dla konsumentów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*