Jak sprawdzić raport BIK?

analiza bik

Coraz więcej firm udzielających pożyczek pozabankowych decyduje się na sprawdzanie historii kredytowej swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej. Czasami możemy nie być pewni swojej historii i nie wiedzieć, jaki nasz obraz przedstawia się oczom pożyczkodawcy po kontroli w BIK-u. Nie jesteśmy jednak skazani na życie w nieświadomości. Wedle prawa, raz na pół roku, każdemu przysługuje darmowy raport BIK na swój temat.

Zawiera on informacje o obecnym oraz przeszłym zadłużeniu. Można w ten sposób zobaczyć, czy wszystkie dane są aktualne i czy nie ma żadnych nieprawidłowości. Otrzyma się także informacje o zapytaniach kredytowych wystosowanych w ostatnim czasie.

Jak otrzymać darmowy raport BIK?

Najwygodniejszym z perspektywy klienta sposobem na otrzymanie darmowego raportu Biura Informacji Kredytowej jest rejestracja na portalu www.bik.pl. Cały proces wraz z weryfikacją jest łatwy, przy sprawnym działaniu wszystko powinno się zamknąć w przeciągu kilkunastu minut. Poniżej przedstawiamy kroki, jakie trzeba wykonać, aby skutecznie zarejestrować się na stronie BIK w celu uzyskania darmowego raportu.

KROK 1. W formularzu rejestracyjnym wprowadzić swój adres e-mail oraz kod zabezpieczający i zaznaczyć wymagane zgody.

KROK 2. Kliknąć w link aktywacyjny przesłany drogą e-mail.

KROK 3. Ustawić hasło do swojego konta, a następnie wybrać opcję bezpłatnego pakietu.

KROK 4. Dokonać wyboru metody potwierdzenia tożsamości. Najszybsze będzie wybranie opcji zdjęcia lub skanu dowodu osobistego.

KROK 5. Wypełnienie formularza zawierającego podstawowe dane osobowe.

KROK 6. Załączenie zdjęcia lub skanu dowodu osobistego. Należy wgrać wyraźne zdjęcie lub skan obu stron dowodu osobistego (format .jpg lub .png) w celu weryfikacji tożsamości. Niektóre pola można zamazać specjalnym znacznikiem, są to: imiona rodziców, wzór podpisu, miejsce urodzenia, wzrost, kolor oczu oraz organ wydający dowód osobisty. Na tym samym ekranie należy także podać numer rachunku bankowego, z którego dokona się przelewu weryfikacyjnego.

KROK 7. Wykonanie przelewu weryfikacyjnego w wysokości 1 zł.

KROK 8. Oczekiwania na weryfikację i przesłanie przez BIK kodu aktywującego konto. Maksymalnie może to trwać 2 dni robocze, jednakże w praktyce można otrzymać kod nawet w przeciągu godziny.

Kiedy już aktywujemy konto, to możemy skorzystać z 60-dniowego darmowego pakietu Profil Kredytowy Plus, za pomocą którego otrzymamy bezpłatny wykaz naszej historii kredytowej. Nie będzie ona zawierała oceny punktowej – można ją zamówić płatnie. Kolejną opcją po zarejestrowaniu się na www.bik.pl są alerty, które informują o złożonych wnioskach kredytowych (pozwoli to uchronić się przed oszustami) oraz o przeterminowanych zobowiązaniach.

Wygenerujemy też darmowy raport, czyli informację ustawową, na którą będziemy czekać maksymalnie 30 dni. Udostępniona ona zostanie na naszym profilu w formie pliku .pdf.

Raport BIK w naszym banku

Założenie konta na www.bik.pl to nie jest jedyny sposób na otrzymanie raportu Biura Informacji Kredytowej. Można zdobyć tę informację także za pośrednictwem niektórych banków.

Klienci następujących banków mogą otrzymać raport, składając stosowne zapytanie w bankowości elektronicznej: Pekao, Inteligo, PKO BP oraz PBS Bank. Wystarczy poprzez swoje konto internetowe złożyć wniosek o raport BIK, a następnie czekać na informację od banku.

Z kolei w Banku Pocztowym oraz Citi Handlowym można uzyskać raport, udając się do placówek tych banków osobiście. Pracownik instytucji weryfikuje dane klienta, wysyła stosowny wniosek do banku i po pewnym czasie przekazuje wydruk klientowi.

Ubiegając się o kredyt w banku czy chwilówkę u niektórych pożyczkodawców, BIK jest jedną z pierwszych rzeczy, jakie są sprawdzane. Dobrze jest zatem znać swoją historię zawartą w tym rejestrze, aby mieć lepszą pozycję do negocjacji bądź dowiedzieć się, czy zła historia kredytowa mogła wpłynąć na odrzucenie wniosku.

1 Trackback / Pingback

  1. Jak przebiega weryfikacja klientów w firmach pożyczkowych? - Finansidło.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*