Kapitalni.org idzie w dobrym kierunku

kapitalni_org

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o inicjatywie Wonga.pl – Kapitalni.org. W skrócie, jest to program, który miał pomóc Polakom w podniesieniu inteligencji finansowej, w zarządzaniu wolnymi środkami pieniężnymi oraz zaznajomić ich bliżej z funkcjonowanie rynku pożyczek pozabankowych. Idea szczytna, ale wątpliwości było wiele. Jako że postanowiono nie reklamować inicjatywy, to istniało ryzyko, że po prostu program będzie się cieszył małym zainteresowaniem i trud włożony w jego przygotowanie pójdzie na nic. Rzeczywistość jednak pozytywnie zaskoczyła.

W zeszłym miesiącu Wonga opublikowała raport z pierwszego okresu działalności platformy Kapitalni.org i jest on dosyć obiecujący. Z kursów dostępnych na stronie skorzystano 92 tysiące razy, a 32 tysięcy użytkowników podeszło do testów i pozytywnie je zdało, dzięki czemu mogli liczyć na zniżki przy kolejnych chwilówkach w Wondze.

Wydaje się, że projekt cały czas będzie się rozwijał, gdyż większość użytkowników wyraziła chęć dalszego rozwoju. Zdobyta dzięki inicjatywie wiedza może okazać się bardzo pomocna w zarządzaniu swoim kapitałem, z czym niewątpliwie wiele osób ma spore problemy i wpada w tarapaty finansowe.

Uczestnicy i kursanci platformy uzyskują lepsze wyniki w wielu badanych dziedzinach od osób, które z Kapitalni.org nie korzystają. Średnio krócej zalegają ze spłatą zobowiązania, więcej z nich posiada oszczędności, a pożyczki przeznaczają na bardziej rozsądne cele, typu remont mieszkania czy edukacja dzieci. Ciężko jednak jednoznacznie wskazać, czy to efekt wiedzy pozyskanej z platformy, czy może po prostu poszerzaniem edukacji finansowej zainteresowana jest określona grupa konsumentów, która już na starcie ma większą wiedzę w tym temacie i lepiej radzi sobie z zarządzaniem budżetem domowym.

Kapitalni.org planuje w 2016 roku poszerzyć swoją ofertę edukacyjną o kolejne działy: pomnażanie oszczędności, wychodzenie z długów oraz psychologia finansów. Cytując fragment raportu Wongi: „Na platformie pojawi się m.in. przygotowane we współpracy z Maison&Partners test pozwalający określić typy osobowości finansowej i wskazać zakres wiedzy, która jest najbardziej przydatna użytkownikowi. Na podstawie testu stworzona zostanie indywidualnie dostosowana ścieżka edukacyjna.”

Korzystanie z platformy może też stać się furtką do otrzymania pożyczki dla osób, które na normalnych warunkach by jej nie otrzymały. Dyrektor Wongi w Polsce, Marcin Borowiecki, mówi: Dla osób, którym brakuje bardzo niewiele by otrzymać finansowanie w wonga.com, np. ze względu na zbyt niską ocenę punktową, wprowadzimy obowiązkową edukację finansową. Otrzymają pożyczkę wyłącznie wtedy, jeśli bezbłędnie przejdą dedykowaną dla nich ścieżkę edukacji na Kapitalni.org. To szansa dla konsumentów wykluczonych finansowo.

Projekt ten idzie w bardzo ciekawym kierunku i miejmy nadzieję, że z upływem lat liczba jego uczestników będzie systematycznie rosła. Wiedzy, zwłaszcza tej finansowej, nigdy za wiele.

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Statystyki Wonga | Finansidło.pl
  2. Wonga w Payback | Finansidło.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*