Majowe wydatki Polaków

W roku kalendarzowym można wyróżnić dwa miesiące, w trakcie których firmy pożyczkowe odnotowują znaczny wzrost zainteresowania świadczonymi przez siebie usługami: grudzień i maj. W grudniu portfele Polaków pustoszeją z powodu Bożego Narodzenia oraz Sylwestra, co natomiast uderza po kieszeni podczas piątego miesiąca roku?

Majowe wydatki Polaków

Analitycy Ferratum, jednego z czołowych pożyczkodawców w naszym kraju, przeprowadzili ankietę „Majowy Barometr Ferratum”, w której przebadali 1000 pełnoletnich respondentów, aby poznać planowany rozkład wydatków w maju.

Pierwsze miejsce, co było do przewidzenia, zajmuje oczywiście wyjazd na weekend majowy. Jednakże drugie miejsce jest już nieco zaskakujące. Wydawać by się mogło, że spora część kosztów spowodowana jest komunią święta i związanymi z tym wydatkami – kupnem prezentów czy wyprawieniem przyjęcia. Okazuje się, że w maju Polacy średnio więcej niż na komunię wydają na wiosenne remonty. Stabilizująca się ładna pogoda widocznie sprzyja dokonywaniu rewolucji w mieszkaniach i domach. Duży udział w wydatkach mają również zakupy związane z rozpoczynającym się sezonem grillowym. Nie należy dodatkowo zapominać o Dniu Matki czy mającym miejsce 1 czerwca Dniu Dziecka. To wszystko sprawia, że dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci pożyczek krótkoterminowych okazuje się dla niektórych niezbędny.

Ile średnio dodatkowych pieniędzy należy wygospodarować na majowe wydatki? 39% respondentów deklaruje, że będzie to ponad 1 000 zł, natomiast kolejne 20% wyda na przyjemności/”obowiązki” więcej niż 500 zł. Część osób jest przygotowana na dodatkowe koszty i poradzi sobie z nimi bez zewnętrznego finansowania, jednakże 26% ankietowanych przyznało, że w tym celu skorzysta z chwilówki Ferratum – jak widać Ferratum uważnie dobierało grono respondentów 🙂

Poniżej przedstawiamy przygotowaną przez analityków infografikę, która w skrócie przedstawia wyniki przeprowadzonego badania.

ferratum_maj_infografika

 

Oto jak trendy na rynku pożyczek pozabankowych i ich rosnącą popularność skomentował Łukasz Kuleta, Country Coordinator Ferratum Bank:

„Liczba i wysokość majowych pożyczek z roku na rok znacznie wzrasta. Tylko w okresie styczeń – marzec 2016 r. odnotowaliśmy 50% – owy wzrost wysokości pożyczek. Co to oznacza? Że klienci, którzy do nas przychodzą to już nie tylko Ci, którzy nie mają szans na pożyczkę bankową, ale coraz częściej Ci, którzy cenią sobie wygodę i szybkość działania (dzięki pośrednictwu strony internetowej udzielamy pożyczek w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku), a także profesjonalizm i bezpieczeństwo. Zmieniły się czasy, kiedy klient, który przychodził po krótkoterminową pożyczkę był klientem wysokiego ryzyka. Dziś udzielone pożyczki cechuje bardzo wysoka spłacalność”

Rosnące w zawrotnym tempie ilości udzielanych pożyczek są też niewątpliwie wynikiem prężnie rozwijającego się rynku oraz wyjątkowo sformalizowanego podejścia banków, które przez skomplikowane procedury związane z udokumentowaniem zdolności kredytowej sprawiły, że kredyty konsumenckie i pożyczki gotówkowe stały się przewrotnie przywilejem najbogatszych”

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*