Jak sprawdzić raport BIG InfoMonitor?

rejestr infomonitor obrazek

Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu z serii „Jak sprawdzić raport…”. Pokazujemy krok po kroku, w jaki sposób można uzyskać darmowy raport na swój temat w Biurach Informacji Gospodarczej – dokładnie taki sam, jaki otrzymują firmy pożyczkowe weryfikujące naszą wiarygodność kredytową. Opisaliśmy już także, jak sprawdzić informację ustawową w Biurze Informacji Kredytowej. Tym razem bierzemy pod lupę BIG InfoMonitor.

InfoMonitor działa na podstawie przepisów Ustawy z dnia 9. kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. Nr 81, poz. 530 ze zm.). Akcjonariuszami spółki są BIK oraz Związek Banków Polskich.

Jak uzyskać raport BIG InfoMonitor?

Rejestracja w BIG InfoMonitor

Raz na pół roku każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje prawo do pobrania darmowego raportu na swój temat w BIG InfoMonitor. Jednak zanim będzie można to zrobić, należy wcześniej założyć konto oraz zweryfikować swoją tożsamość. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak tego dokonać.

Na samym początku wchodzimy na stronę www.big.pl i w górnym prawym rogu klikamy na przycisk „Rejestruj”. Zostaniemy wówczas przekierowani na system.big.pl, gdzie należy uzupełnić formularz rejestracyjny, podając e-mail oraz hasło, a także akceptując regulamin i wymagane zgody. Na podany e-mail zostanie wysłany link aktywacyjny, po kliknięciu którego konto użytkownika zostaje aktywowane.

Następnie trzeba zalogować się w systemie i na ekranie wyskoczy okienko do zakładania nowego profilu. Wybieramy wtedy Ofertę Pre-Paid dla firm oraz konsumentów, jako że Oferta Abonamentowa jest dedykowana tylko firmom. W kolejnym okienku trzeba potwierdzić, że chodzi o Prepaid dla klienta indywidualnego.

Teraz czeka nas etap, w którym podaje się dane osobowe potrzebne do zawarcia umowy z InfoMonitorem. Należy uzupełnić formularz o imię, nazwisko, obywatelstwo, pesel oraz opcjonalnie o serię i numer dowodu osobistego, a także telefon kontaktowy. Dalej wystarczy wpisać swój adres zameldowania i nowy profil zostanie skutecznie dodany.

Jednakże, żeby móc pobrać raport na swój temat w BIG InfoMonitor, należy jeszcze potwierdzić swoją tożsamość. Po utworzeniu profilu nastąpi przekierowanie na stronę, gdzie trzeba wgrać skany obu stron dowodu osobistego, które następnie zostaną przesłane do pracowników firmy w celu weryfikacji. Proces weryfikacyjny może trwać 2-3 dni i po jego zakończeniu już nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby uzyskać informację ustawową.

Pobranie raportu o sobie

Po aktywacji konta należy zalogować się na swój profil w BIG InfoMonitor, a następnie wejść w zakładkę Raporty. Oprócz zamówienia raportu o sobie, można uzyskać także raport z rejestru zapytań. Zawiera on dane firm, które pobierały w ostatnim okresie informacje na nasz temat. Po kilku sekundach oba raporty powinny być już gotowe do pobrania.

Jeżeli będziemy chcieli pobierać raporty częściej niż raz na pół roku, będzie się już to wiązało z kosztami. Za każdorazowe ściągnięcie raportu o sobie oraz raportu z rejestru zapytań należy zapłacić po 6.50 zł. W przeciwieństwie do KRD oraz ERIF, BIG InfoMonitor nie oferuje opcji monitorowania ani siebie, ani rejestru zapytań.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych Biur Informacji Gospodarczej, otrzymanie informacji ustawowej to kwestia kilkunastu minut poświęconych podczas rejestracji (zakładając, że ma się już przygotowane skany dokumentu tożsamości) i cały proces odbywa się drogą internetową. Warto to zrobić, by dopełnić swój obraz wiarygodności kredytowej w kolejnym istotnym z punktu widzenia pożyczek rejestrze.

Czytaj także

Jak sprawdzić raport ERIF?
Jak sprawdzić raport KRD?
Jak sprawdzić raport BIK?

1 Trackback / Pingback

  1. Zadłużenie Polaków cały czas rośnie | Finansidło.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*