Już wkrótce obowiązkowy Rejestr Firm Pożyczkowych KNF

notes - rejestr firm pożyczkowych

Dla firm pożyczkowych najważniejsze potencjalne zmiany związane są z zaostrzeniem limitów kosztów dla pożyczek pozabankowych, o czym już jakiś czas temu pisaliśmy. Jednak to nie jedyny projekt ustawy z ostatnich tygodni, który w bezpośredni sposób wpłynie na kształt sektora pożyczkowego.

Pod koniec roku 2016 Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, który został przedłożony przez ministra rozwoju i finansów. Reguluje on przede wszystkim kwestie kredytów hipotecznych, jednak w pewnym stopniu będzie tyczyć się także firm pożyczkowych.

Pierwsza zmiana tyczy się nałożenia zakazu na udzielanie kredytów hipotecznych na wszystkie firmy poza bankami i SKOK-ami. Na firmy przedstawione w naszym serwisie zbytnio to nie wpłynie, gdyż w większości nie udzielają one pożyczek pod żaden zastaw ani tym bardziej kredytów hipotecznych, ale na rynku znajdują się podmioty prowadzące tego typu działalność, więc proceder ten zostanie bardzo słusznie ukrócony.

Druga zmiana, już bardziej istotna dla pożyczkodawców, to wprowadzenie obowiązkowego rejestru pozabankowych instytucji pożyczkowych. Prowadzenie działalności w tym zakresie będzie uwarunkowane wpisem do rejestru, nad którym pieczę będzie sprawowała Komisja Nadzoru Finansowego. To bardzo dobre narzędzie, gdyż klienci będą mogli bardzo łatwo zweryfikować wiarygodność danej firmy pożyczkowej, z czym do tej pory bywały problemy.

Wprawdzie w sieci funkcjonuje Rejestr Firm Pożyczkowych, ale jest on nieoficjalny i słabo rozpowszechniony, przez co nie cieszy się takim zaufaniem, jakim będzie mógł się cieszyć prowadzony przez KNF oficjalny rejestr.

Jeszcze do końca nie wiadomo, jakie czynniki będą dokładnie brane pod uwagę przez Komisję Nadzoru Finansowego i jakie wymagania trzeba będzie spełnić oraz jaka będzie „upierdliwość” KNF. W każdym razie należy się spodziewać, że wymogi takie jak minimalny kapitał zakładowy, maksymalne koszty pozaodsetkowe czy obowiązki informacyjne, będą musiały być bezwzględnie przestrzegane.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*