Struktura rynku pożyczek pozabankowych

flagi rynek pożyczek pozabankowych

Gdyby zapytać przypadkowych przechodniów o relacje właścicielskie pozabankowych firm pożyczkowych działających w Polsce, to zapewne wiele razy usłyszałoby się odpowiedź, że posiadają one w większości polski rodowód. Takie wrażenie powodować mogą m.in. nazwy marek, które w przypadku wielu firm mają polskie brzmienie. Rzeczywistość mogłaby jednak okazać się dla niektórych niezwykle zaskakująca – rynek pożyczek pozabankowych w Polsce zdominowany jest przez zagraniczny kapitał i to w stopniu wręcz zatrważającym.

Struktura właścicielska firm pożyczkowych w Polsce

Vivus? Łotwa. Kredito24? Niemcy. Wonga? Wielka Brytania. Nasz rodzimy rynek jest atrakcyjnym kąskiem dla firm pożyczkowych z całej Europy i dla niektórych stanowi największe źródło zysków. Zagraniczne korporacje regularnie rozszerzają ofertę produktową w Polsce i prowadzą nawet kilka marek jednocześnie. Poniżej przedstawiamy rodowód kilkudziesięciu pozabankowych firm pożyczkowych, prowadzących działalność w naszym kraju.

 

Marka Spółka-matka Kraj
Credit Star Credit Star Group Czechy
Kobieta z kasą Friendly Finance Estonia
Pożyczkomat.pl Friendly Finance Estonia
Ekspres Kasa Ferratum Group Finlandia
Ofin Ferratum Group Finlandia
Ferratum Ferratum Group Finlandia
Kasa Tak! Ferratum Group Finlandia
Pożyczka Plus Aventus Group Litwa
Smart Pożyczka Aventus Group Litwa
SMS365 Regita Łotwa
Via SMS VIA SMS Group Łotwa
NetCredit NetCredit Group Łotwa
Vivus 4finance Group Łotwa
Zaplo 4finance Group Łotwa
Soho Credit Rapid Finance Łotwa
Filarum Rapid Finance Łotwa
Alfa Kredyt Alfa Kredyt Sp. z o.o. Łotwa
Extra Portfel Cream Finance Łotwa
Łatwy Kredyt SA Lateko Lizings Łotwa
Ekspres Pożyczka Argentum Capital Łotwa
Lendon Cream Finance Łotwa
Cashper Novum Bank Malta
Kredito24 Kreditech Niemcy
Zaimo Kreditech Niemcy
Pandamoney Kreditech Niemcy
TAKTO Finanse B2Holding Norwegia
SMS Kredyt SMS Kredyt Holding Polska
NetGotówka Net Gotówka s.c. Polska
Szybka Gotówka Szybka Gotówka Sp. z o.o. Polska
Cashsport.pl CASHSPORT.PL Sp. z o.o. Polska
Visset Visset Sp. z o.o. Polska
Szybka Moneta Vega Sp. z o.o. Polska
SuperCredit Axcess Financial Stany Zjednoczone
Wonga WDFC UK Limited Wielka Brytania

 

Na podstawie powyższej tabeli wyraźnie widać, że spółek z polskim kapitałem jest niewiele, a dodatkowo nie są one znaczącymi graczami na naszym rynku. Najpopularniejsze marki w naszym kraju, np. Vivus, Wonga, Kredito24, Lendon czy Ferratum, mają zagraniczne korzenie. Większość z nich wprawdzie prowadzona jest poprzez zarejestrowane w Polsce spółki-córki, w zarządach których znajdują się Polacy, ale kierują nimi grupy kapitałowe z innych krajów.

Największy udział na polskim rynku pożyczek pozabankowych posiadają państwa nadbałtyckie, a w oczy rzuca się przede wszystkim liczba firm pochodzących z Łotwy. Największe sukcesy aktualnie odnosi Grupa 4finance, dzięki marce Vivus. Pożyczkodawca ten przoduje w wielu rankingach najlepszych firm pożyczkowych, kusi nowych klientów wysokimi darmowymi chwilówkami, cechuje się innowacyjnością, ciekawymi kampaniami, a ostatnio został nagrodzony podczas Loan Magazine Awards 2015. Warto zwrócić także uwagę na niemiecką grupę Kreditech. Pozyskała ona ostatnio pokaźne środki pieniężne, które w dużej mierze chce wykorzystać na inwestycje w Polsce, rozwijając przede wszystkim markę Kredito24. Nie można nie wspomnieć o brytyjskiej marce Wonga, która zapisała się w świadomości Polaków dzięki humorystycznym spotom reklamowym i aktywnie angażuje się w kampanie społeczne, np. poprzez platformę Kapitalni.org.

Należy się powoli oswajać z faktem, że rynek finansowy w Polsce jest stopniowo zapełniany obcym kapitałem. Tak jak sektor bankowy w naszym kraju znajduje się w dużej części w rękach zagranicznych podmiotów, tak samo stało się już z rynkiem pożyczek pozabankowych.

 

4 Trackbacks / Pingbacks

  1. Zmiany w NetCredit #4 - Finansidło.pl
  2. Jak działa Monedo? - Finansidło.pl
  3. Monedo Now - Nowość od Kreditech - Finansidło.pl
  4. Nowa ustawa antylichwiarska? | Finansidło.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*