Uwaga na pożyczki EFC!

uwaga na esc

Jeśli tworzylibyśmy czarną listę pożyczkodawców, to bez wątpienia znalazłaby się na niej firma pożyczkowa European Financial Corp (EFC), oferująca swoje usługi pod adresem www.efc24.pl. W sieci nie brakuje negatywnych opinii na temat European Financial Corp, a wczoraj Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystosował już trzecie ostrzeżenie wobec tej firmy.

Zarzut dotyczy wyłudzania opłat administracyjnych przed udzieleniem pożyczki. Klienci firmy proszeni są o dokonanie przelewu w celu zabezpieczenia lub pokrycia kosztów administracyjnych, będąc jednocześnie zapewnianymi, że krótko po tym otrzymają pożyczkę na swoje konto. Niestety po przelewie ze strony klienta kontakt się urywa, pożyczka nie jest udzielana, a przelane pieniądze nie są pożyczkobiorcy zwracane.

Na stronie UOKiK można wyczytać, że wyłudzane opłaty sięgały nawet 10 tys. złotych. Praktyki European Financial Corp. powodują znaczne straty finansowe dla szerokiego kręgu konsumentów, dlatego Prezes UOKiK zdecydował o ostrzeżeniu konsumentów. Podpisywana wcześniej przez klienta umowa jest tak skonstruowana, że po minięciu 14 dni (czas na odstąpienie od umowy) pieniądze przepadają i nawet skierowanie sprawy do sądu może nie pomóc.

Co wiadomo o European Financial Corp.?

Na samej stronie EFC poza podstawowymi danymi teleadresowymi nic więcej nie znajdziemy, nie ma również żadnego Regulaminu, Umowy Ramowej czy Tabeli Prowizji i Opłat – to pierwsze znaki, że z firmą jest coś nie tak. Firma jest zarejestrowana w KRS-ie, ale kapitał zakładowy wciąż wynosi zaledwie 5 tys. zł, mimo że ustawa antylichwiarska podniosła minimalny próg do 200 tys. zł. European Financial Corp. nie spełnia więc prawnych wymogów prowadzenia działalności pożyczkowej.

To wszystko, plus doniesienia o wyłudzenia opłat administracyjnych są zdecydowanymi przesłankami, by trzymać się od EFC z daleka. Na rynku działa wystarczająco dużo wiarygodnych firm pożyczkowych, gdzie w sposób bezpieczny można pożyczyć pieniądze.

Szerokim łukiem należy unikać firm, które wymagają dokonania przedpłaty – w większości przypadków sytuacje takie będą kończyły się wyłudzeniem. Jedyny koszt, jaki może być konieczny do poniesienia w przypadku wiarygodnych firm pożyczkowych, to co najwyżej opłata za przelew weryfikacyjny (maksymalnie 1 zł). Dodatkowo przed złożeniem wniosku, warto wcześniej sprawdzić czy dana firma znajduje się w branżowych porównywarkach chwilówek i poczytać recenzje na branżowych portalach. Pozwoli to się upewnić, że nie grozi nam oszustwo.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*